Váš košík obsahuje
položek
o celkové hodnotě
s DPH
  • Zobrazit

Historie bankovnictví v Čáslavi

09.06.2014
Město Čáslav bylo historicky významný střediskem kraje pod Železnými horami a na počátku Českomoravské vysočiny. Jeho poloha na důležité železniční i silniční tepně položilo základ vzniku silného finančního a peněžního podnikání.

 Je jen těžko uvěřitelné, že v roce 1929 fungovalo v Čáslavi 5 spořitelen, které vznikly, existovaly a prosperovaly pouze ze zdrojů získaných v Čáslavi a jejím okolí. Jejich správa byla výhradně v rukou místních občanů a výnosy z jejich činnosti opět zůstávaly v čáslavském regionu a významnou měrou přispívaly k jeho rozvoji. Například Čáslavská záložna byla jední z hlavních finačních přispěvovatelů při vzniku, výstavbě a následném provozu čáslavského gymnázia.
 
 Je pravda, že v roce 2012 bylo v Čáslavi také 5 finančních ústavů - bank. Ale jak určitá skupina odborníků tvrdí, pokud by tyto ústavy nebyly v zahraničních rukách tak by dnes snad ani neexistovaly. Bohužel s tím také souvisí, že veškeré výnosy vzniklé na pobočkách těchto bank v Čáslavi rozhodně v Čáslavi a zřejmě dokonce ani v České republice nezůstávají.

 Nejstarším peněžním ústavem v Čáslavi byla Čáslavská záložna založená v roce 1859 a patřila k nejstaším záložnám v Čechách.

 Roku 1882 zahájila činnost Okresní záložna hospodářská.

Spořitelna města Čáslavě působila od roku 1899.

Živnostensko-obchodnická záložna založená roku 1928 vystavěla a následně sídlila v domě na dnešní ulici gen. Františka Moravce 58, kde dnes sídlí Knihkupectví Chrpa.

A nejmladším finančním ústavem byla roku 1929 založená Lidová záložna.

Aktualizováno 8.3.2013


KATEGORIE

Máte nápad, připomínku či vzkaz? Napište nám!

Platební metody
Akční nabídka
Nejprodávanější
Reklama

FastCentrik® - Pronájem e-shopu
Provozovatel: Linek, s.r.o., Knihkupectví Chrpa, gen. Fr. Moravce 58, 286 01, Čáslav, telefon: 327314177, knihkupectvichrpa@gmail.com

JavaScript musí být povolen