Váš košík obsahuje
položek
o celkové hodnotě
s DPH
  • Zobrazit

Historie knihovnictví v Čáslavi

Historie knihovnictví v Čáslavi

Počátky

   První zmínka o půjčování knih v Čáslavi v instituci, která byla podobná dnešním knihovnám je uvedena v Květech Josef Kajetána Tyla z roku 1841. Jaké bylo její fungování a trvání není jasné neboť dle jiných zdrojů již v roce 1866 zřejmě knihovna nefungovala. Neboť v tomto roce byl na popud spolku Sázavan, což byl spolek akademiků kraje čáslavského v Praze, v radě města Čáslav projednán návrh na založení městské veřejné knihovny. Návrh byl přijat a schválen 8. května roku 1898 a již 12. června 1898 byla knihovna otevřena. Svoji kulturní práci započala s 566 svazky pod názvem "Městská lidová knihovna Palackého v Čáslavi".  Z počátku se půjčovalo jednou týdně, v neděli od 10 do 12 hodin v malé mistnosti v 1. poschodí radnice.
  Počátkem roku 1899 již stávající prostory nevyhovovaly a tak byly knihovně přiděleny 2 jiné místnosti, které se nacházely na chodbě proti kanceláři starosty.  Po sedmiletém působení byla činnost knihovny zhodnocena v 1. ročníku časopisu Čáslavský kraj, knihovníkem, učitelem v.v. Jeníčkem. Mimo jiné napsal "Stálých čtenářů - vypůjčovatelů bylo v roce 1905 již 643, kteří si vypůjčili 32.896 knih".

  Od roku 2002 je Městská knihovna v Čáslavi vybavena neje vnitřní počítačovou sítí a knihovnickým softwarem ale i připojením k interneu. Toto připojení je vlastně "obousměrné". Nejenom, že návštěvníci knihovny  mohou využít místní počítač k přístupu na internet, ale každý kdo má zájem, může odkudkoli prostřednictvím internetu vstoupit do knihovního katalogu a zjistit zda knihovná má ve svých fondech knihu o kterou se zajímá. Na stránky knihovny se snadno dostanete zde:      
                                                                                                                                                                   


Zpracováno dle:
Čáslav město a okres, 1940
Interní materiály Městského muzea a knihovny Čáslav

Aktualizováno 2. února 2013

KATEGORIE

Máte nápad, připomínku či vzkaz? Napište nám!

Platební metody
Akční nabídka
Nejprodávanější
Reklama

FastCentrik® - Pronájem e-shopu
Provozovatel: Linek, s.r.o., Knihkupectví Chrpa, gen. Fr. Moravce 58, 286 01, Čáslav, telefon: 327314177, knihkupectvichrpa@gmail.com

JavaScript musí být povolen