Váš košík obsahuje
položek
o celkové hodnotě
s DPH
  • Zobrazit

Jak Čáslav přišla o svou věž v roce 1703

Jak Čáslav přišla o svou věž v roce 1703

V průběhu staletí přišla Čáslav o svou dominatu několikrát. Jedním dnem, kdy se to stalo, byl 18.březen roku 1703. V raních hodinách toho dne se přehnala na Čáslaví bouřka s kroupami, silným větrem a blesky. Jeden blesk zasáhl i věž kostela sv. Petra a Pavla.To, že došlo k zapálení dřevěné konstrukce střechy si zpočátku nikdo nevšiml, neboť celá střecha byla důkladně pobita měděnými plechy. Teprve okolo 12. hodiny polední, když ze střechy vyšlehly plameny si tohoto neštěstí všimli čáslavští obyvatelé. Tou dobou se ale celá věžní báň i s vrcholovým křížem již nakláněla.
  Vzhledem k výšce věže a silnému větru nebyly prováděny v podstatě žádné hasební práce. Proto lze hovořit o velkém štěstí, že ohni za oběť padly pouze krov a část věžní půdy, cimbály k hodinám a krycí měděný plech. Měděného plechu bylo po požáru sebráno 40 centů. I zbytek města dopadl velmi dobře, neboť přes silný vítr, který roznášel jiskry i celé kusy hořících dřev do velké vzdálenosti směrem od věže na město, byl požár přenesen pouze na jeden objekt na Horském předměstí. Zde do gruntu shořel dvůr Anny Mšenské.

 Díky dobrodincům a donátorům byla věž a její střecha obnovena již před rokem 1710.

Zdroj: "Dějem města Čáslavě", Sedláček, August, 1874.


KATEGORIE

Máte nápad, připomínku či vzkaz? Napište nám!

Platební metody
Akční nabídka
Nejprodávanější
Reklama

FastCentrik® - Pronájem e-shopu
Provozovatel: Linek, s.r.o., Knihkupectví Chrpa, gen. Fr. Moravce 58, 286 01, Čáslav, telefon: 327314177, knihkupectvichrpa@gmail.com

JavaScript musí být povolen